Пандемията доведе до криза, но тя не е аналогична на тази от 2009 г. Каква е промяната по отношение на цени и поведение на купувачите спрямо преди 10 години?
Аз съм собственик на агенция от 2007 г. и фирмата ми успя да премине през кризата от преди 12 години без да спре да работи и един ден. Затова имам поглед върху двете сътресения на пазара преди 12 г и през 2020 г.
– През 2008 г. хората, като че ли бяха замразили инвестиционните си намерения – нямаше почти никакво търсене на жилища с изключение на луксозни жилища. А банките изцяло бяха спряли да кредитират. Освен това имаше много хора, които доста бързо изпаднаха в невъзможност да плащат вноските си по кредитите, не само това, но и цените на имотите, които бяха купили с кредит паднаха с по 30-40%. Така те нямаха възможност дори да ги продадат и да върнат дълговете си, а имаше много случаи, в които хората не само изгубиха имотите си, но продължаваха да дължат суми. Сред градските имоти единственото към което имаше интерес бяха по-големи търговски обекти под наем и покупката на луксозни имоти, въпреки че там корекцията в цените беше минимална. Инвеститорите с налични пари и добър нюх имаха възможност да купуват на изгодни цени в периода 2008-2011 г. Освен това, като че ли нямаше толкова много информация относно тенденциите на пазара и възможностите например за виртуални огледи, 3Д визуализации, масово заснемане с дрон и професионални снимки на имотите.
– Докато сега в края на 2020 и началото на 2021 ситуацията е съвсем различна – купувачите намалиха търсенето само за 1-2 месеца и въпреки че нямаше сделки, имаше изключително много огледи и интерес, в т.ч. и чрез най-новите технологии. Само някои от банките се отдръпнаха първоначално от активно кредитиране, други станаха много по-комбинативни, а в последствие всички банки възстановиха изцяло кредитната си политика и предложиха още по-ниски лихви и иновативни гъвкави продукти, а също и подобриха достъшпа до кредитиране чрез нови онлайн платформи. Днес например всеки българин може да кандидатства за ипотечен кредит от чужбина чрез онлайплатформите на няколко иновативни банки в България. Цените на имотите не само, че не се сринаха, но запазиха свиоите равнища, а в София се отчита покачване. За една година почти няма хора, които да са изпаднали в затруднение да обслужват ипотеките си, но това е рано да се прецени заради кредитната ваканция. Напредъка в технологиите и това, че достъпните за всички социалните мрежи са основен начин на комуникация, запознаване и правене на бизнес през последната година изстреля недвижимите имоти и ги направи да изглеждат атрактивно място и убежище за инвестиции за обикновенния човек (т.е. имотите са нещо, което дребния инвеститор може лесно да проучи – да го разгледа, да прецени приблизителна доходност, да прецени възможности за ислизане от инвестицията без загуби и ред други неща, които могат да дадат на българина една сигурност в подобен род инвестиции, да се консултира с брокери и юристи, да разгледжа 3Д огледи, клипове с дрон и др.). Освен това в началото на пандемията всички очакваха, че брокерската професия няма да е много полезна, докато днес виждаме все повече брокери, които се отличават като истински професионалисти и дават истинска стойност на своите клиенти. Днес има по-голямо доверие и търсене на услугата, според мен.
Агенция за недвижими имоти Vip Морски Имоти, работи по изискванията на стандарт БДС EN 15733.